Alois Kolar, B.HSc.
Beseda alergija je grškega izvora in pomeni, reagirati drugače: »Alergija je nenormalna reakcija na naravne, normalne elemente v okolju ali v hrani, kadar ti elementi ali substance iritirajo hipersenzitivne membrane trpeče osebe.«
Takole pa alergije razlaga medicinska stroka:
»Ljudje velikokrat zavestno reagiramo drugače, kot okolica od nas pričakuje, to je človeško. Kaj pa storiti, kadar drugače, kot pričakujemo, reagira naše telo? Je tudi to nekaj naravnega? Naš imunski sistem včasih pretirava in se nepričakovano upre nekaterim živilom, cvetnemu prahu, zdravilom, sestavinam tkanin, dlaki domačih živali. Poznamo že več kot 20 000 alergenov, ki se jim telo lahko upre. Ob stiku z njimi se sluznica v ustih, nosu in očeh razdraži, ljudje imajo glavobole, imajo drisko, v najhujših primerih lahko pride do krčev v sapnicah in nepravilnega delovanja krvnega obtoka. Najpogostejši alergen, ki je v več kot 90-odstotkih povzročitelj celoletnega alergijskega rinitisa, je pršica hišnega prahu. Po napovedih strokovnjakov naj bi bilo do leta 2020 alergična že polovica prebivalcev Zemlje, predvsem zaradi vse večjega onesnaževanja našega planeta in ogrevanja ozračja ter dejstva, da je verjetnost, da bodo alergiki tudi otroci alergičnih staršev, kar 70-odstotna.« Vir: Internet, 2003-04-19.
Kako alergeni vstopajo v telo?
Alergeni so po klasifikaciji ortodoksne medicine razvrščeni v štiri velike skupine:- v prvi skupini so alergeni, ki jih vdihavamo. To so predvsem pelodi vetrocvetk, ki cvetijo od februarja pa tja do pozne jeseni.
- v drugi skupini so alergeni, ki jih zaužijemo (hrana živalskega in rastlinskega izvora in nekatera zdravila).
- v tretji skupini pa so kontaktni alergeni (tisti, ki pridejo v stik z našo kožo in sprožijo alergijsko reakcijo, npr. kemikalije, zdravila, rastline, encimi),
- in v četrti skupini so tako imenovani parenteralni alergeni oziroma tisti, ki pridejo neposredno v krvni obtok (piki žuželk, injekcije, infuzije).
Alergeni
(njihov izvor)
Rastlinski
alergeni- zelišča
in trajnice
kislica, pelin, kopriva, hmelj, rman, trpotec, detelja, resje, regrat, marjetica - trave
in žita
ječmen, pahovka, oves, pasja trava, rž, pšenica - drevesa
in grmovnice
breza, javor, akacija, tisa, hrast, leska, španski bezeg, lipa, topol, platana, brest, brin, oreh, vrba, cipresa
- hrana
živalskega izvora:
ribe, goveje meso, ovčje meso, svinjsko meso, divjačina, perutnina, kokošja jajca, školjke, raki - hrana
rastlinskega izvora:
zelenjava: stročnice, korenje, paprika, zelena, soja
oreščki in semena: arašidi, lešniki, mandlji, sezam, orehi, mak
sadje: jabolka, banane, jagodičje, hruške, češnje, kivi, breskve
začimbe in zelišča: janež, bazilika, kamilica, kumina, poper, meta, žajbelj, drobnjak, timijan, melisa
- zdravila
za zniževanje krvnega tlaka: kaptopril
- zdravila
za zniževanje koncentracije sladkorja v krvi
- antibiotiki: amoksicilin
Navzkrižna
alergija
Včasih
se zgodi, da nekdo, ki je na neko snov alergičen in doživi enak odziv tudi ob
stiku s kakšno drugo, sorodno snovjo. Če je nekdo alergičen na kravje mleko in
pokaže enak odziv tudi takrat, ko je govedino, govorimo o navzkrižni alergiji.
Na določene alergene, ki so med seboj sorodni, se telo odzove podobno. Ljudje, ki so alergični na pelod, so pogosto alergični tudi na nekatere vrste sadja in oreškov. Zanimivo je, da so alergeni breze, jelše, leske, bukve in hrasta skoraj enaki in povzročajo navzkrižni odziv. Vzrok je v dejstvu, da obstaja med pelodi breze in jelše ter koščičastim sadjem, češnjami, marelicami, breskvami in jabolki in lešniki tako imenovano botanično sorodstvo (vsebujejo podobne beljakovine), zato povzročajo navzkrižne alergije.
Alergen
Predstavlja snov, ki draži
imunski sistem in povzroča alergijo. Najbolj znani alergeni so cvetni prah,
pršice, plesni, živalska dlaka in živila.
Alergijski
konjunktivitisJe vnetje membrane, ki prekriva sprednjo površino očesnega zrkla in notranjo stran vek.
Alergijska reakcija
Je odgovor imunskega sistema na izpostavljenost alergenu. Ločimo takojšnjo in zakasnelo alergijsko reakcijo. Takojšnja alergijska reakcija se pojavi nekaj minut oziroma nekaj ur po stiku z alergenom in se najpogosteje kaže kot seneni nahod in kožni izpuščaj. Zakasnela alergijska reakcija se pojavi s podobnimi simptomi po nekaj urah ali celo po nekaj dneh. Za razliko od takojšnje alergijske reakcije jo teže prepoznamo in ugotovimo povzročitelja.
Alergijski rinitis
Je medicinski izraz za vnetje nosne sluznice. Pogosto govorimo tudi o senenem nahodu. Simptomi so: kihanje, zamašen nos, izcedek iz nosu ter srbenje v nosu, žrelu, očeh in ušesih. Ločimo celoletni alergijski rinitis, ki je posledica alergenov v notranjih prostorih čez celo leto (npr. pršic, plesni in prhljaja psov in mačk) ter sezonski alergijski rinitis, ki se pojavlja v obdobju cvetenja dreves, trav in plevela.
Anafilaktični šok
Je najhujši primer takojšnjega alergijskega odziva. Začne se s srbečico in zatekanjem grla, nadaljuje pa s potenjem in oteženim dihanjem. Krvni tlak pade in lahko pride do izgube zavesti ali celo smrti. Nujna je takojšnja zdravniška pomoč.
Histamin
Imenujemo hormon z vnetnim delovanjem, ki povzroča alergijske simptome na koži, v mišicah in na dihalih.
Antihistaminik
Je zdravilo, ki zavira hitro nastajanje histamina in tako zmanjša alergijski odziv in simptome ali pa simptome celo odpravi.
Navzkrižna alergija
Imunski sistem se enako odziva na določene alergene, ki so med seboj sorodni (npr. na pelod hruške in jablane, na orehe in mandlje, zeleno in korenje, travo in žita, mleko in govedino).
Urtikarija
Je kožna alergija, ki se kaže kot oteklina, rdečica in srbenje.
In kako
si lahko pomagamo?
Farmacevtski
in medicinski strokovnjaki poudarjajo, da: »Alergije lahko preprečimo tako, da
se poskušamo čimbolj izogniti snovem, ki alergijo povzročajo. Ker pa je to
včasih zelo težko ali pa celo nemogoče (na primer spomladi, v obdobju
intenzivnega cvetenja), lahko pa posežemo po zdravilih, ki zmanjšajo alergijski
odziv in ustrezne bolezenske znake ali pa simptome celo odpravijo...« Vir: Internet, 2003-04-18. ALERGIJE IN NARAVNA ZNANOST O ZDRAVJU (NARAVNA HIGIENA)
Kar četrtina svetovnega prebivalstva trpi za različnimi izpeljankami alergij, tudi astme. Kot ste prebrali v zgornjem, prvem delu, znanstveniki medicinske znanosti predvidevajo, da naj bi bilo do leta 2020 alergična že polovica prebivalcev Zemlje, predvsem zaradi vse večjega onesnaževanja našega planeta in ogrevanja ozračja ter dejstva, da je verjetnost, da bodo alergiki tudi otroci alergičnih staršev - ta je kar 70-odstotna.
Močni alergiki: meso, siri, mleko |
Če ti strokovnjaki še vedno mislijo, da to področje alergij dobro razumejo, poznajo, kot to vehementno razlagajo in pišejo v svojih analih, priročnikih in sredstvih javnega obveščanja, zakaj potem vsak tretji prebivalec trpi za alergijami različnih vrst, čeprav je podvržen njihovem načinu nege, zdravljenja?
Nesporno dokazano dejstvo je, da tisti ljudje, ki živimo slog optimalni življenjski slog nimamo alergij!
Če bi ti znanstveniki resnično razumeli pojav alergij, potem bi ta problem rešili tako, kot smo to storili tisti, ki živimo slog optimalni življenjski slog (slog Naravnega Zdravja) in tisti ki trpijo za alergijami bi prišli do rešitve že v nekaj tednih, mesecih. Če alergij ne bi v celoti odpravili, pa bi drastično zmanjšali njihovo število in intenzivnost.
Medicinska stroka in kemično-farmacevtska industrija se še kar naprej bojujeta proti bacilom, bakterijam in virusom, kot da bi vodili vojno proti človeškemu telesu, kar je popolnoma napačna ideja, saj so bakterije, bacili in "virusi" (čeprav jih do danes še niso odkrili v krvni plazmi) normalen, integralni del človeškega, tudi živalskega telesa, kjer izvajajo zelo koristne in pomembne simbiotične funkcije, bakterijska flora (populacija) vedno deluje v korist telesa, ne napada nas!
Za alergije pravijo (kemično-farmacevtski znanstveniki in doktorji medicine), da nastanejo takrat, ko »imunski sistem obrambe« postane zelo aktiven, ker naj bi nas skušal obvarovati pred temi stvarmi, ki nas dejansko ne poškodujejo, ali pa da je že zelo oslabljen…
»Sam razvoj protitelesne- antigenske teorije temelji v glavnem na ideji (napačni), da so bakterije in virusi povzročitelji bolezni in da moramo nekako vzpostaviti »imuniteto (obrambo)« pred »invazijo« teh agensov in prav ta 'znanstveno dognana teorija' služi za osnovo prakticiranja cepljenja oziroma vakciniranja«, razlaga Dr. Susan HAZARD in nadaljuje: »v skladu s splošno sprejeto medicinsko teorijo, se imunski sistem upira invaziji inficiranih mikroorganizmov; izumili so dva različna imunska sistema, v vsakem sistemu je aktivirana (deluje) različna populacija limfocitov in na osnovi tega se proti invaziji borijo tudi različni agensi. V prvem imunskem sistemu je tako imenovani B celični sistem, ki se odziva na beljakovine, imenovane protitelesa, v drugem imunskem sistemu pa se T celični sistem bori in odziva s specializiranimi celicami na tuje substance. Za B celični sistem dokazujejo, da je najbolj učinkovit v boju proti akutnim bakterijskim infekcijam, kot na primer tistim, ki jih povzročijo streptokoki, pneumakoki, meningokoki in bacili gripe ter proti virusnim reinfekcijam in T celični imunski (obrambni) sistem je najbolj učinkovit v boju z virusi in bakterijami, ki povzročajo kronične infekcije. Ta teorija je napačna!«
Bolezen (bolj pravilno rečeno simptomi, katerim dajejo imena v starodavnem latinskem jeziku - diagnoze) je posledica v telesu nakopičenih strupenih snovi, v krvnem sistemu, limfnem sistemu, v tkivih zaradi nezdravega načina življenja in hranjenja in seveda presežene tolerance izločanja le teh; telo vedno povzroči bolezen (proces zdravljenja) v katerem silovito izloča te strupe z edinim namenom zagotoviti zdravje.
Nobene imunosti ni mogoče vzpostaviti v tem procesu navideznega zdravljenja; simptomi - bolezen je le vitalni proces zdravljenja in bakterije igrajo v tem procesu vitalno vlogo, so smetarji, pometači, čistijo toksične naplavine; takoj zatem, ko je njihovo delo opravljeno, se njihovo število zmanjša na običajno, normalno.
Bakterije so dejansko vpletene v procesu simptomov (bolezni, zdravljenja), vendar niso njen vzrok! Virusi so le odmrli celični odpadki, torej genetski material odmrlih celic, kot mrtev material so "virusi" patogeni, strupeni, vendar niso »zlonamerni, zahrbtni, večno spreminjajoči se, skrivnostni ali zlobni«, kot jih imenujejo doktorji medicinske znanosti.
Tiste "prave viruse", ki jih v telesu niso nikoli odkrili, pa lahko vidimo v laboratorijih, kjer so jih izdelali, vendar to niso virusi, to je potencialno biološko orožje.
Pri alergijah gre za preobčutljivost samo nekaterih ljudi in ali ima sploh smisel govoriti o tem,da bi ljudje morali biti alergični na stvari iz njihovega naravnega okolja, kot so cvetni prah, rože, drevesa, grint, razne trave in ti so naravni sestavni del našega okolja, saj ljudje živimo v simbiozi z rastlinami in živalmi že na desetine milijonov let, zato ne predstavljajo nekaj, čemur bi se morali izogibati, da bi bili zdravi.
Bolezenski simptomi, bolezen je nenormalno stanje, ne glede na to kako se manifestira, je to prehlad, astma ali pa alergije same; telo se vedno prizadeva zagotoviti stanje zdravja, ki je normalno. Ko se pokažejo potrebe, je telo sposobno vzpostaviti korektivne mere, da zagotovi stanje zdravja v procesu izredno močnega izločanja; da bi doseglo takšno stanje, telo vzpostavi krize zdravljenja, ki jih imenujemo simptomi, obolenja, bolezni.
Kadar te strupene snovi napolnijo tkiva in prekoračijo telesno toleranco izločanja, povzroči telo hud napor, v katerem jih začne izločati skozi različne kanale, kot so: sluzne membrane, pljuča, koža, ledvica, črevesje. Tako torej posameznice/posamezniki, za katere pravijo da so alergični v procesu krize zdravljenja izločajo te iritirajoče, strupene snovi skozi sluzne membrane sinusov, nosa, bronhijev, grla ali kar skozi kožo.
Strupi, toksini, ki jih telo izloča skozi te kanale, napravijo te organe občutljive, tako da jih cvetni prah, lasje, živalske dlake, prah (pršice v prahu) še bolj iritirajo, zato začnejo z obrambnimi akcijami, kot so kihanje, sluzenje nosu i.t.n. Cvetni prah, živalske dlake, prah (pršice)…torej niso glavni vzrok, so le morebitni faktor poslabšanja stanja.
Zdravljenje
Kot smo prebrali v prvem delu, običajno zdravljenje, ki ga izvajajo doktorji medicine v skladu z njihovo doktrino vključuje uporabo različnih drog, najbolj uporabljane droge so: antihistamini, dekongestanti, epinefrini in zdravljenje s kortikosteroidi.
Vse te droge so toksične! Povzročajo še dodatno iritiranje organizma, so strupen dodatek telesu in motijo fiziološke homeostatične mehanizme, kar se seveda odraža v okvarjenem zdravju vseh organov (tudi histamin je substanca, ki jo telo izloča in je sestavni del ob vnetni reakciji, ki je del procesa zdravljenja). Tak način navideznega zdravljenja alergij ni zdravljenje, saj nikoli nikogar ne ozdravijo ;)...
Če organizmu zagotovimo osnovne pogoje, so bo pozdravil sam, če poenostavim: takoj, ko bodo vzroki za nastanek alergij odstranjeni, se tudi ti simptomi ne bodo več ponavljali ali se bodo zelo zmanjsali.
Kako najuspešneje odstranimo vzroke alergij
Zdaj že vemo, da je glavni vzrok alergij toksimija; če telesu ne bi bilo potrebno ekstremno izločati teh strupenih snovi, ne bi bilo nikakršnih alergijskih simptomov. Gre torej za način telesa samega, da zagotovi stanje homeostaze, zdravljenje in stanje zdravja.
Najučinkovitejši in najhitrejši način s katerim omogočimo telesu izločanje teh strupenih snovi je optimalni življenjski slog katerega sestavni del je optimalna prehrana.
Druge, boljše poti do zdravja preprosto ni...
Objavljeno v Znanosti življenja 2003
Khon Kaen - Tajska, 14. 05. 2002.
No comments:
Post a Comment