Wednesday, February 19, 2014

MAŠČOBE OMEGA 3

Alois Kolar

Kadar govorimo o maščobah, poznamo dobro staro »znanstveno zgodbo« o tem, da imamo dobre in slabe maščobe, da dobre so mononenasičene in polinenasičene, slabe pa da so nasičene in pa trans maščobe. To je le deloma res, slabe oziroma škodljive so le trans maščobe, pa maščobe živalskega izvora, katere s svojimi "kreativnimi" postopki ustvarja inteligentni človek.

Številne raziskave narejene do danes so pokazale da omega 3 maščobne kisline sodelujejo v večini fizioloških procesov, kot na primer pri delovanju
živčevja, celic in možganov. 

Omega 3 maščobne kisline so sestavni del celičnih membran celic celotnega telesa in vplivajo na delovanje receptorjev celic. Zagotavljajo izhodiščno točko za izdelavo hormonov (ki so prav tako ključnega pomena za optimalno delovanje telesa - optimalno zdravje in počutje torej) za uravnavanje strjevanja krvi, krčenje in sproščanje žilnih sten in arterij ter vnetne procese, vežejo pa se tudi na receptorje v celicah ki pogojujejo genetsko funkcijo, znižujejo krvni tlak, normalizirajo toksikozo ki sicer vodi v akutne in kronične simptome ter preprečujejo degeneracijo organizma. 
Izboljšujejo pa tudi kronične vnetne bolezni (lupus, revmatoidni artritis, luskavica, kolitis, Chronova bolezen), omogočajo koži da ima zdrav lesk - da je zdrava in pospešujejo izgorevanje drugih maščob, kar se odraža tudi na zmanjševanju telesne mase (teže). Omega 3 maščobne kisline so seveda zelo pomembne tudi v nosečnosti, saj jih zarodek nujno potrebuje za svoj razvoj, pomanjkanje pa povzroči poporodno depresijo pri mamici in/ali depresijo na sploh.


Na osnovi znanstvenih analov je ugotovljeno, da je v prekoračitvi razmerja
4:1 v korist omega 6 maščobnih kislin že porušeno razmerje katero že povzroča bolezenska stanja.

Nekoč, ko so se naši davni predniki prehranjevali še na optimalen način, je razmerje omega 3 v primerjavi z omega 6 maščobnimi kislinami bilo kar 3:1 v korist omega 3 (odvisno od navedenega strokovnega vira), najmanj pa 2:1 v korist omega 6, oziroma 1:1. V današnjem času z optimalno prehrano zaužijemo vsaj 1,5 do 2% maščobnih kislin omega 3 od skupnega maščobnega vnosa (z omega 6 maščobnimi kislinami), kar v praksi pomeni da močno znižamo neustrezno razmerje običajno hranjene populacije, katerega na osnovi prehrambnih priporočil priporočajo sistemsko, piflarsko izobraženi strokovnjaki - intelektualci ki z realnostjo nimajo nič skupnega, upoštevanje njihovih načel prehranjevanja vodi celo v razmerje 20:1 ali več v škodo omega 3 maščobnih kislin ki vodi v zvišano toksikozo in degradacijo organizma…

Poznamo naslednje vrste omega 3 maščobnih kislin:

-          -  Linolenska kislina LNA ali Alfa linolenska kislina ALA
-          -  Eikozapentaenojska kislina EPK
-          -  Dokozaheksaenojska kislina DHK in
-          -  Dokozapentapentaenojska kislina DPA.

ALA ali LNA maščobno kislino vsebuje sadje in oreščki, surova jajca pa vsebujejo (še) tudi ostale omega 3 maščobne kisline – surova jajca kokoši vzrejenih na ekološki način lahko spadajo v optimalen način prehranjevanja (zlasti pri tistih posemaznicah/posameznikih ki oreščkov iz kakšrnih koli razlogov ne prenesejo); skozi poznano zgodovino človeštva je bilo vedno tako.
Špinača (vir internet)
Sistemsko izobraženi strokovnjaki – tudi "doktorji medicine" ki sicer v večini primerov nimajo doktorata plačo pa imajo doktorsko, ves čas svarijo o nujno potrebnem vnosu esencialnih aminokislin iz hrane živalskega izvora, saj v nasprotnem primeru da lahko ljudje zbolijo...

Poglej prosim kakšne so procentualne relativne vrednosti od skupne vrednosti maščob omega 3 maščobnih kislin v posameznih hranilih katere priporočajo sistemsko izobraženi strokovnjaki (samo hrana in dodatki živalskega izvora vsaj v obliki olj) in v optimalnem načinu prehranjevanja:


           -  losos 28%, 
           -  jagode 28%, 
           -  tuna 25%, 
           -  kumara 21%, 
           -  ribe skuša 18%, 
           -  banane 14%, 
           -  pomaranča 14%, 
           -  mango 14 %, 
           -  grozdje 14%, 
           -  hruške 12 %, 
           -  jabolka 5%, 
           -  paradižnik 4%, 
           -  mandarine 3%, 
           -  kurja jajca 2%, 
           -  olivno olje 1% in
           -  avokado 1%.

Vrednosti omega 6 maščobnih kislin v posameznih hranilih so napisane spodaj (tako kot v prvem primeru gre tudi pri omega 6 za relativno vrednost od skupne vrednosti maščob). 
Z zagotavljanjem nivoja omega 6 maščobnih kislin v prehrani ni nikoli problema, saj je njihov vir bogat, kot vidimo spodaj:

          -  breskve 49%, 
          -  fige 48%, 
          -  paradižnik 39%, 
          -  hruške 37%, 
          -  brazilski oreščki 35%, 
          -  jagode 29%, 
          -  jabolka 24%, 
          -  kumare 17%, 
          -  pomaranče 14%, 
          -  banane 12%, 
          -  kurja jajca 11%, 
          -  mandarine 9%, 
          -  avokado 8%, 
          -  olivno olje 8%, 
          -  datlji 6%, 
          -  mango 5%, 
          -  losos 3%, 
          -  makadamia oreščki 2%, 
          -  tuna 2% in pa: 
          -  skuše 2%.

Da boš še lažje razumel/a, navajam še običajno razmerje med omega 6 in omega 3 maščobnimi kislinami v določeni vrsti hrane:

         -  laneno seme 1:3,6 vendar ne v obliki olja, 
         -  borovnice 1:1, 
         -  jagode, 1:1, 
         -  ananas 1:1, 
         -  orehi 4:1; 
         -  jabolka 4:1, 
         -  banane 2:1, 
         -  pomaranče 2:1, 
         -  solata 1:2, 
         -  mango 1:3, 
         -  špinača in tolščak imata razmerje celo 1:4.

Laneno seme 
Laneno seme moraš seveda zmleti v mlinčku za kavo, kakšne 4 jedilne žlice
in tako si boš zagotovil/a primerno dnevno količino omega 3 maščobnih kislin.

Seveda pa (so) se na to takoj (odzvali) odzovejo sistemsko izobraženi nutricionisti, dietetiki, nutricionisti, "doktorji" in predstavniki kemično-farmacevtske industrije seveda s hudo "strokovnim" oporekanjem (takoj so bili na vrsti rezultati študij ;)), da mora organizem ALA pretvoriti v EPA in DHA in da je zato izguba omega 3 pri pretvorbi prevelika, torej se ne pretvori zadostna količina in seveda takoj ponudili ribje olje v kapsulah, v obdobju zadnjih nekaj let pa ponujajo olje iz rakcev ki se hranijo s planktonom ;)... 
Iz osebnih izkušenj (na optimalen način se prehranjujem dvajseto leto) in izkušenj konzultacij klientov za optimalno prehrano in življenjski slog iz različnih držav sveta ti lahko zatrdim, da je pretvorba ALA v EPA dovolj dobra, žal pa način presnega prehranjevanja kot ga promovira večina svetovnih promotorjev, tudi nekaj "doktorjev" je med njimi, ne vodi do optimalne presnove, absorbcije hranljivih substanc in optimalne oskrbe celic, tkiv, organov, torej do optimalnega zdravja!

Surova "veganska" sladica
Povem ti, da že tako priljubljena kreativna, surova "veganska sladica" iz čisto presnih sestavin zlahka vodi v razmerje 75:1 ali celo več omega 6 do omega 3 maščobnih kislin, torej enako ali celo slabše kot kuhano kosilo s pečenim krompirčkom - obilen mesni obrok, kateremu sledi še "običajna" sladica..., samo da je "vegansko, surovo", da je "etično" sprejemljivo, kajne ;-)??? 

Če se želimo prehranjevati na optimalen način z željo imeti optimalne razultate, ni prostora za "intelektualno, kreativno pacanje" in nažiranje s hrano (torej mešanje sadja in zelenjave ter oreščkov, semen v enem obroku), za katero smo ljudje najbolje biološko, fiziološko in anatamsko prilagojeni. 

Živeti optimalen življenjski slog v katerem se prehranjujemo optimalno je potreba in zadovoljstvo katero vedno vodi v trajno najvišjo stopnjo zdravja, draga prijateljica, prijatelj. 
Odločitev o tem kako se boš odločil/a živeti, prehranjevati pa je samo tvoja.

Dobro izbiro ti želim :-)...

Vir:
        -  Študijsko gradivo naravne znanosti o zdravju
   -  Souci, Fachmann, Kraut: Food Composition And Nutrition Tables                              Medpharm Scientific Publishers Stutgart, Germany 

Vrhnika - Slovenija, 19 februarja 2014



No comments:

Post a Comment