Saturday, September 28, 2013

ČAS ZA SPANJE

Alois Kolar

Dobro spanje je pomemben del optimalnega življenjskega sloga, ugodno vpliva na možgane, srce, na hormonsko produkcijo, na tvojo mišično telesno maso, bolje rečeno na celoten organizem da zmore dobro opravljati vse svoje funkcije. Kako se počutiš ko si buden/na je odvisno od tega, kaj se je dogajalo v tvojem spalnem času. V času spanja tvoj organizem podpira del pomembnih možganskih funkcij, ohranja tvoje zdravje, lepoto in dobro počutje.

Tisti ki živimo optimalni življ. slog, najbolje
spimo in tudi najbolje živimo
Obstaja globoka povezava med vsemi telesnimi funkcijami in spanjem ter obratno. Če spiš dovolj bo tvoj organizem zelo dobro deloval, če pa živiš destruktiven življenjski slog kot ga živi večina človeške populacije  - zlasti zahodni del poloble ne boš dobro spal/a in če ne boš dobro spal/a se ne boš počutil/a dobro; če pa spiš preveč je zdravje ogroženo.
V neprestanem lovu za več in več denarja za materialne dobrine katere ljudje v večini primerov sploh ne potrebujejo, običajno ne spijo dovolj, potem pa je tu še tako »popularno« nočno življenje (katerega neprestano promovirajo in dograjujejo "socialni inženirji v magičnih" ZDA), ki še dodatno vpliva na slabo počutje (dvig toksikoze ki je primaren vzrok za razvoj simptomov). Ko pa boš znova začel/a spati toliko časa kot to potrebuješ, se bo dobro počutje vrnilo, energija in storilnost pa močno dvignila in ugotovil/a boš da lahko večino dela, učenja opraviš v krajšem času ali podnevi, kot kadar delaš utrujen/a, s priprtimi očmi pozno v noč ;).

Raziskave so pokazale da dobro spanje ponoči izboljša možnosti za delo ali učenje, ne glede ali se učiš, ali igraš kakšen instrument, kako dober/ra si na področju športa, na področju medsebojnih odnosov, ljubezni in navsezadnje, kako voziš kolo ali avtomobil. Dobro spanec ti pomaga da si primerno pozoren/na, da lažje sprejemaš odločitve, pomaga pri tvoji kreativnosti in sreči torej. Raziskave so pokazale tudi, da pomanjkanje spanja zmanjšuje sposobnosti voznika tako zelo, ali celo več kot da bi voznik bil pijan.

Sveže češnje
Dobro spanje omogoča telesu ohranjati zdravo ravnovesje hormonske produkcije ki sicer povzročajo občutek lakote (grelin) ali sitosti (leptin). Kadar ne spiš dovolj se dvigne nivo grelina ob istočasnem znižanju leptina. To občutiš kot povečanje apetita – skorajda lakote, medtem ko po dobrem spancu tega ne občutiš. 

Spanje je torej odvisno tudi od tega, kako tvoj organizem reagira na insulin. Pomanjkanje spanja namreč povzroča večjo količina glukoze (sladkorja) od normalne  v krvnem obtoku, kar na daljši rok povzroča diabetes. 
V času dobrega spanja organizem proizvaja večjo količino rastnega hormona za obnovo uničenih tkiv pri odraslih in pa razvoj – rast novih tkiv pri otrocih. Takšna obnova tkiv preprečuje uničevalne efekte stresa in pa izgubo lepote.

Dobro spanje torej podpira zdrav razvoj organizma in njegovo rast, ter uspešno rekuperacijo organizma po težji športni aktivnosti, da sprošča hormone ki omogočajo normalno rast in razvoj pri otrocih in najstnikih, omogoča razvoj večje mišične mase in popravo celic in tkiv – bodybuilderji to najbolje vedo. Dober, globok spanec tudi omogoča razvoj otrok v puberteti in kasneje plodnosti.

Toliko kritizirani šoferji niso edini ki trpijo za pomanjkanjem spanja in povzročajo veliko prometnih nesreč – zlasti tukaj v Peruju je tako, statistika je katastrofalna!

Slovenske železnice, postaja
Ljubljana
Za pomanjkanjem spanja lahko trpijo glede na naravo svojega dela tudi piloti in strojevodje (ampak oboji imajo veliko odgovornost in se tega zelo dobro zavedajo, imajo pa tudi stroge predpise in ogromno uporabnega znanja), zato je tako zelo pomembno zanje, da imajo dovolj časa za počitek oziroma da jim delodajalci zagotovijo dovolj časa za počitek in spanje med dvema službama. Od njihovih psiho-fizičnih sposobnosti na katere ima vpliv tudi kvalitetno spanje je namreč odvisna usoda mnogih življenj skupaj z veliko materialno odgovornostjo. 
Meditacija kot pomemben del optimalnega življenjskega sloga tudi zelo ugodno vpliva na kvaliteto spanja.

Pomanjkanje spanja pri otrocih in najstnikih povzroča nerazumevanje in slabše odnose z drugimi, so slabe volje, jezni in impulzivni, s hitro menjajočim razpoloženjem, žalostni, depresivni ali trpijo za pomanjkanjem motivacije in povečanim tveganjem za stres. 
Puščati otroke da tekajo okrog po ulicah ob 23:30h recimo (kar tukaj velja za "normalno"), ni dobra ideja.

Kakšen je torej idealen čas za kvalitetno, globoko spanje?
Lahko rečem da od 22:30h do 6:30h (ali celo do 07:00h), prebujen/a v novo jutro se boš počutil/a odlično in dan bo resnično tvoj!

Dobro spanje ti želim ;).

Chiclayo – Lambayeque, Peru 08.10.2013