Sunday, September 22, 2024

30. LET

 Alois Kolar, B.HSc., diplomirani praktik Naravne znanosti o zdravju, Neodvisni raziskovalec (Bachelor of Hygienic Sciences, Independent Researcher)

Da bi se lahko spremenili, moramo biti bolni in utrujeni od tega, da smo bolni in utrujeni — Jaz

Zbudil sem se, medicinska sestra me je pripeljala na majhnem vozičku v majhno sobo, me dvignila in položila na majhno posteljo, pod katero je namestila majhen pljuvalnik, kamor naj izpljunem kri, če bo potrebno. Spominjam se še, da me je pobožala, mi dala lubčka na čelo in odšla z obljubo, da me pride kmalu pogledat.

Tonzili…
Tonzili…

Imel sem tri leta, v bolnišnici so mi odstranili tonzile, saj sem imel nenehno vneto grlo, sinuse – posledično še posebej tonzile, za vse takšne primere so v šestdesetih letih prejšnjega stoletja »doktorji« medicine razumeli, da je potrebno odstraniti tonzile, da so tonzili tisti, ki povzročajo največ težav, da so tudi meni povzročali (največ) težav.

Takšno je bilo takrat razumevanje razvoja bolezni, takšna to je bila takrat splošna praksa, katerih medicinska stroka žal ni bila sposobna spremeniti niti do danes.

Enako »strokovno stališče« imajo do nalezljivih bolezni, katere po diktaturi medicinske znanosti (junk-science) povzročajo »virusi«, ki so hkrati osnova za izdelavo, promocijo - forsiranje vedno novih in novih »vakcin«, ter seveda bakterije.

No, moje zdravstvene težave, opisane v prispevku 11. let, katerega je napisal prijatelj Roman so minile z uvedbo Optimalnega življenjskega sloga, njihove pa na tak neznanstven način ne bodo izginile nikoli!

Ta mesec, 23-tega praznujem 30. letnico Optimalnega življenjskega sloga in načina prehranjevanja, zadnjih 30 let je tako najboljše, najbolj zdravo obdobje mojega življenja. Dobra forma, vitalnost in popolna odsotnost bolezni – vitalnost je namreč karakteristika zdravja.

Slasten, zdrav obrok - asimine
Slasten, zdrav obrok - asimine

Mnogi ljudje se sicer zavedajo, da je »pravilna prehrana« bistvenega pomena za dobro ali vrhunsko zdravje in da je neustrezna prehrana povezana s slabim zdravstvenim stanjem, degeneracijo, torej boleznijo. Vendar korporacije, ki nadzorujejo večino hrane, prodane v trgovinah ima zelo nizko kakovost. Celo različice semen so izbrane za lažje gojenje, žetev, prevoz in predelava namesto prehranskih kvalitet. Dodajanje kemikalij doseganje daljšega roka uporabnosti je običajno in prekomerno, rafiniranje zrn je vseprisotno. Te prakse prispevajo k neustrezni prehrani, ki vodi v povišanje toksikoze organizma, v razvoj bolezni.

Ste že kdaj poznali koga, ki vam je povedal, da ima kemično neravnovesje?

Ali morda verjamete, da lahko farmacevtska industrija nadomesti manjkajoče hranila iz procesirane, konzervirane, toplotno obdelane hrane?

Znanstvene raziskave dokazujejo, da se veliko bistvenih hranil uniči v procesu segrevanja hrane, torej kuhanja, friteziranja in pečenja.

So potemtakem kuhana živila še vedno polnovredna živila?

Niso, seveda niso!

»Strokovnjaki« za prehrano, z «zdravniki» in kasneje «doktorji» medicine vred – ti imajo na medicinski fakulteti približno (odvisno od države) 14 do 25 ur izobraževanja o prehrani – nikakor ne zmorejo ugotoviti, kakšna, katera je najboljša hrana za človeka.

Ne gre in ne gre jim.

30. LET

Saturday, September 21, 2024

11. LET

Roman Hafner, predsednik Klub-a Naravnega zdravja - Club of Natural Health

Prispevek je bil objavljen v Klubskem glasilu Znanost življenja - september 2004

Rad bi vam predstavil najbolj signifikanten primer doslednega življenja v slogu Naravnega zdravja - Naravne Higiene v Sloveniji, ki ga že 12 leto živi dolgoletni prijatelj Alois Kolar iz Celja. Prijatelja sva skoraj iz osnovnošolskih klopi, poznava so torej «celo življenje» in nekoč smo veliko časa preživljali skupaj, se družili, trdo delali, se dobro zabavali, pa tudi uživali življenje v skladu s takratnimi prepričanji.

Alois že kot otrok ni bil med najbolj »pridnimi«, poslušnimi otroci, bil je precej živahen, hotel je videti več, ponoči je bral knjige pod odejo ob baterijski svetilki, saj mu starši niso dovolili brati pozno v noč, hotel je vedeti več, vedeti tudi »drugače«, razumeti več, narediti drugače - boljše (včasih žal tudi v negativnem smislu), toda te lastnosti takrat (kot da zdaj so?) niso bile priljubljene; kdor ni slepo sledil togim družbenim, znanstvenim in političnim normam, ni bil »pravi«, ni bil »naš človek«.

Ecuador…
Ecuador…

Pred kakšnimi 29 leti so se pri njem začela pojavljati jasna opozorila telesa, takratni ekscesni življenjski slog še zdaleč ni zagotavljal kakršnih koli možnosti, pogojev, ki bi zagotavljali zdravo, umirjeno in dolgo življenje (prej so vodili v razvoj bolezni), neskončna zdravljenja in veliko prerano smrt; življenje bilo je zelo intenzivno, lepo, velikokrat fantastično, vendar je tak način življenja presegal zmožnosti še tako dobro treniranega telesa, da bi preživelo daljše obdobje življenja. Tega se je zavedel in ni hotel umreti pri 42. kot nekaj let pred tem takrat njegov najljubši pevec Elvis Presley, ki zadnje desetletje pred smrtjo zaradi napačnega življenjskega sloga sploh ni zmogel več uživati življenja, čeprav je dejansko imel na razpolago čisto vse…

V tem obdobju se je seznanil z najstarejšo znanostjo o življenju (kakšnih 8000 let), ki naj bi zagotavljala dolgo, srečno, zdravo življenje in duhovno blagostanje, z učenjem in uporabo nekaterih ezoteričnih Taoističnih tehnik in razumnimi spremembami življenjskega sloga, se je psiho-fizično stanje (spiritualno) precej izboljšalo, postalo bolj konstantno. Drastično je zmanjšal pitje alkohola, uživanje izdelkov živalskega izvora - predvsem mesa in mesnih izdelkov, kajenje cigaret pa je omejil v glavnem na max. 10 dnevno (pred tem tudi 40 in več).

S športom se ukvarja tako rekoč vse življenje, najprej tek, kolesarjenje, parterno telovadbo, (ne-tekmovalni) boks, pred 23 leti pa je začel trenirati body building (ne-tekmovalni), leta 1992 pa je radikalno prenehal s kajenjem (3. maj) in 23. maja še z (občasnem - socialnem) pitjem alkohola.

Vso to obdobje (tudi ekscesno) je seveda raziskoval, primerjal, in preizkušal najnovejše načine prehranjevanja, ki ga je priporočali ortodoksna kot tudi športna medicina - stroka (predvsem ameriška literatura), upošteval je značilne prehranjevalne navade, kot "ham and eggs" kot močan in najbolj zdrav "angleški zajtrk", kajti zajtrk mora biti najmočnejši obrok, je (bilo) njihovo vodilo, vsaj liter popitega kravjega mleka dnevno, siri, testenine, riž, krompir ( Naravno zdravje - Naravna Higiena uči ravno nasprotno). Kot »rojen Iskalec« je verjel, da bodo strokovnjaki za prehrano in medicinska stroka odkrili, našli, ugotovili način prehranjevanja, s pomočjo katerega bodo ljudje lahko v popolnosti zagotovili maksimum delovanja človeškega telesa in s tem zdravja, verjel je, da obstaja boljši način prehranjevanja celic, tkiv, organov telesa, zato je marljivo sledil nove svetovne trende na področju prehranjevanja in zdravega načina življenja.

Navkljub dobri treniranosti, upoštevanju priporočil stroke in športne medicine (močne doze vitaminsko-mineralnih tablet, posebej še tablet vitaminov B kompleksa, mega doze proteinov) so se pri njem v tistem obdobju pojavljale različne oblike bolezni (opozorila telesa) kot: pogosti, izjemno intenzivni prehladi (vsako sezono je bil vsaj trikrat prehlajen, včasih tudi poleti), neprestano sluzenje, vneti sinusi, izredno občutljiva suha koža na obrazu, tudi obdobne kožne alergije, mozolji, mehki nohti na nožnih prstih, prhljaj, obdobna nespečnost, utrujenost, pojav hemoroidov, začetni težave s prostato, pojav mišičnih krčev (zlasti pri plavanju), visok krvni tlak med 150 in 170/95 in 100 enot, s telesno (mišično) maso 97,5 – 98,5 kg, včasih mu je teža «ušla» tudi do 105 kg.

23. septembra, 1994 je dobil knjigo (prijateljica Vera) z mehkimi platnicami in ne preveč posrečeno grafiko jablane z jabolki na naslovnici, toda ko je prebral 48 strani od cca 300, je že vedel, da je najverjetneje to tisto pravo, da bo naredil eksperiment, da bi mu vsebina te knjige utegnila spremeniti življenjski slog, da bi utegnila dokončno spremeniti razumevanje razvoja človeka, življenja na tem planetu in seveda hranjenja; omenjena knjiga, ki jo je napisal Helmut Wandmaker: Hočeš biti zdrav? Proč s kuhinjskim loncem je udarila, teh začetnih prebranih 48 strani je bilo udarnih, logičnih, razumljivih s sporočilom med vrsticami: »Naredi to zdaj, ali pa te bodo navidezno »zdravili« najprej s čajčki, vitaminčki in mineralčki, sirupi, mazili, z legalno predpisanimi drogami (zdravili, medikamenti), te obsevali, izvajali elektro-kemoterapije, izrezali notranje organe in nazadnje zaigrali Chopin-a 20, 30, 50 ali več let prej, kot bi se ti sicer iztekla tvoja naravna biološka ura. Takrat te bodo vsi hvalili - prvič, vendar jih edini ti ne boš slišal!«

Nadaljevanje prispevka